Seno a píce | Ovoce a zelenina | Obilniny | Větvičky | Krmné směsy | Pamlsky | Minerály

Čím se osmáci živí ve volné přírodě?

Osmáci patří mezi hlodavce, jsou to typičtí býložravci, jejichž hlavní součástí jídelníčku je rostlinná strava. Pouze výjimečně při hledání potravy pozřou nějakého brouka nebo červa. Ve volné přírodě jsou hlavní součástí jídelníčku osmáků různé cibule rostlin, hlízy a travní porosty. Ve své domovině jsou považováni za škůdce, neboť kradou na farmách obilí a způsobují značné škody okusováním kůry stromů a keřů. V horším období se spokojí se suchou trávou či suchými listy stromů. Tomuto druhu potravy odpovídá i značná délka střev (8-10x delší než tělo) a velmi vyvinuté slepé střevo. Ve slepém střevě dochází za pomoci mikroorganismů k trávení celulózy, kterou obsahují buňky rostlin. Z přirozeného složení potravy také vycházíme při krmení osmáků v zajetí.

Seno a píce

Základem předkládané potravy je kvalitní luční seno. Tím si osmáci vystelou pelíšek, valnou většinu postupně zkonzumují nebo rozcupují zuby na malé kousky. Ani v létě, když je všude dost trávy, bychom neměli na seno pro osmáky zapomínat - vyhneme se tím zažívacím obtížím u zvířat, protože v senu je obsaženo značné množství vlákniny. Osmákům by bylo vhodné podávat i seno vojtěškové - to se však velmi špatně suší a většina lístečků se při manipulaci odrolí. Pokud se nám podaří koupit vojtěškové úsušky, můžeme je používat místo vojtěšky. Na jaře a v létě podáváme osmákům trávu, listy pampelišek a další zelené rostliny. Trávy, pampelišek a ostatních bylin předkládáme raději méně a především na ně zvířata postupně přivykáme, aby při náhlém přechodu ze sena na zelené krmení nedostala průjem. Zelené krmivo se nikdy nesmí zapařit - vzniklé zažívací obtíže by mohly vést až ke smrti zvířete. Proto píci raději nikdy nepořizujeme do zásoby a neskladujeme ji na hromadě. Při výběru místa pro získávání zelené potravy, ale i sušení sena si nejprve dobře vytipujeme lokalitu tak, aby nesloužila jako místo na věnčení psů - snadno bychom tímto způsobem mohli osmákům spolu s potravou přinést i parazity nebo infekční zárodky nemocí. Důležité je také to, aby zde nerostly žádné jedovaté rostliny (pozor i na častý pryskyřník). Samozřejmě nebudeme osmákům trhat zelené krmivo u silnic a tam, kde se hodně práší. Splňuje-li námi vybrané místo všechny tyto předpoklady, můžeme bez obav využít zelený porost ke krmení. Denní spotřeba zeleného krmívaje malá, pro jedno zvíře počítejme přibližně se třemi až pěti středně velkými pampeliškovými listy. Obdobná je i potřeba ostatního zeleného krmiva. Roční spotřeba sena pro jednoho osmáka je 3-5 kg.

Seno

Ovoce a zelenina

Především v zimním období je třeba doplňovat osmákům stravu čerstvou zeleninou. Ta slouží jako zdroj živin a vitaminů, také částečně pokrývá potřebu vody osmáků. Pro osmáky se hodí především mrkev, ta by skutečně v jejich jídelníčku neměla chybět. Použít můžeme i krmnou řepu a sladké brambory (topinambury). Nikdy osmákům nedáváme brambory (které jsou součástí našeho jídelníčku), jsou pro ně jedovaté. Někteří osmáci rádi přijímají kousek brokolice, květáku, papriky či rajčete. Ovoce není pro osmáky zcela vhodné, je totiž dost sladké a osmáci neumějí cukry příliš využívat. Proto ovoce nezařazujeme do stálého jídelníčku, můžeme však kousek jablka nebo jiného druhu ovoce podat osmákům občas jako pamlsek. Osmáci s oblibou přijímají především sladší druhy, nepohrdnou ani tropickým ovocem(pomeranč, mandarinka apod.). Ovoce dáváme přibližně 1-2x týdně.

Zelenina - ukázka

Obilniny a olejniny

Důležitou složkou potravy osmáků jsou obilniny a olejnatá semena. Nejvhodnější je namíchat ze všech dostupných složek směs, kterou pak zvířatům předkládáme. Samozřejmě platí, že čím pestřejší bude strava, tím budou zvířata spokojenější. Základem pro směs je ječmen, pšenice, oves a kukuřice, v poměru l: l pak přidáme olejniny - především slunečnici, lesknici, proso, lněné semeno, použít můžeme i méně obvyklé plodiny (senegalské proso, mohár, čirok apod.). Některá zvířata ráda přijímají i luštěniny, především pak čočku, ale i hrách a fazole. Namíchanou směs předkládáme osmákům velmi skrovně - postačuje denně asi 5 gramů. Osmáci jsou totiž zvířata nadmíru žravá, se sklonem k tloustnutí a větší množství vydatné potravy by jim způsobovalo vážné zdravotní komplikace.

Obilí

Větvičky k ohryzu

Osmákům je třeba alespoň dvakrát týdně dopřát větvičky k okusu. Předkládáme především větve z ovocných stromů, ale použít můžeme všechny nejedovaté druhy (občas přijímají osmáci i jehličnany). Větvičky předkládáme s kůrou i s listím, osmáci jejich okusem získávají třísloviny a další pro ně důležité živiny. Velmi vhodné je podávání větviček časně zjara, kdy jsou pupeny stromů cenným zdrojem čerstvých vitaminů.

Klacek

Krmné směsi

Pro osmáky na našem trhu prozatím není žádná odpovídající krmná směs. Krmné směsi, které jsou v prodeji pro hlodavce, často obsahují sušené ovoce, které je pro osmáky příliš sladké. Navíc tuto směs vzhledem k jejím vysokým výživným hodnotám nelze použít jako hlavní výživu, ale pouze jako doplněk. V zahraničních pramenech se udávají jako krmná směs vhodná pro osmáky namíchané granule pro činčily napůl s granulemi pro morčata. U nás na trhu jsou granule pro činčily poměrně dostupné, granule pro morčata již hůře. Náhradou je možné využít granulí pro králíky - v tomto případě je však třeba dbát na to, aby se jednalo o granule pro chovné králíky. Na trhu jsou podstatně častěji k dispozici granule pro výkrm králíků, které mají vyšší podíl šrotů. Mix (granule pro činčily a králíky 1:1) můžeme osmákům předkládat denně v téměř neomezeném množství (podobně jako seno). V tomto krmivu jsou obsaženy i některé vitaminy a minerální látky.

Pamlsky

Pamlskem pro osmáky jsou všechny druhy ořechů. Podáváme jim je pokud možno i se skořápkou, osmáci ji svým dokonalým chrupem hravě zvládnou a zároveň si brousí hlodáky. Ořechy podáváme pouze jako pamlsek, jsou totiž příliš tučné. Postačuje dávat l-2x týdně menší oříšek. Jako pamlsek můžeme dávat také slunečnicová semínka, jednou týdně neuškodí ani jedna psí granule, které osmáci také rádi přijímají. Ve specializovaných prodejnách jsou ke koupi různé tyčinky pro hlodavce s nalepovanými semínky. Můžeme použít ty, které nejsou nalepovány medem. Ten by se v žádném případě v jídelníčku osmáků neměl objevit. Podáváme je přibližně l x za měsíc a v této době snížíme osmákům dávku obilovin a olejnin. Ty už dostávají v pamlsku. Občas můžeme osmákům dát jako pamlsek kousek tvrdého chleba. Osmáci si o něj zároveň obrousí zuby. V žádném případě nedáváme osmákům žádné sladkosti (ani tolik oblíbené piškoty), cukry osmáci neumějí využít. Jako pochoutku také nesmíme dávat zbytky od našeho stolu -jsou slané, kořeněné a pro zvířata obecně zcela nevhodné.

Minerální doplňky a vitamíny

Pokud podáváme dostatečně pestrou stravu, nemusíme přidávat do krmiva žádné minerální ani vitaminové doplňky, vše potřebné dostávají osmáci v krmivu. V období odchovu mláďat a růstu můžeme zavěsit do klece minerální blok, osmáci si ho sami budou podle potřeby okusovat.

Vápníkový blok

Zpět