Plastové | Kovové | Dřevěné

TYPY PŘEPRAVEK

Plastové

V obchodní síti je poměrně velké množství plastových přepravek několika velikostí, z nichž si určitě vybereme. Jde vlastně o plastovou krabičku (obvykle z průhledného materiálu), na kterou se zaklapne barevné perforované víko. To má jednak otevírací vstupní otvor a především pak praktické madlo, za které transportku snadno přenášíme. Tato přepravka je velmi vhodná na krátký transport např. k veterináři. Je lehká, dostatečně vzdušná, snadno se čistí a dezinfikuje. Na poslání zvířat vlakem či poštou se nehodí, zvířata ji totiž dokážou poměrně rychle prokousat a snadno by utekla.

..

Kovové

V situaci, kdy je třeba si vhodnou přepravku vyrobit, sahají mnozí chovatelé po kovu. Většinou postačuje plechová krabice s několika vzdušnými otvory, na kterou se z perforovaného plechu či spojením plechu a pletiva připevní dvířka (obvykle jezdící v drážkách). Plechovou přepravku můžeme použít i pro transport zvířat poštou či vlakem, neumožňuje jim totiž útěk. Další její výhodou je i snadná údržba (čištění, dezinfekce), nízká váha a praktická nezničitelnost. Nevýhoda spočívá především v použitém materiálu - plech totiž neabsorbuje vlhkost a snadno se proto zapocuje. Vlhkost vydechovaného vzduchu i moči pak zůstává na stěnách a velmi výrazně zhoršuje mikroklima. Při delší cestě a vyšších venkovních teplotách by mohlo dojít i k úhynu zvířat.

..

Dřevěné

Nejčastější typy používaných přepravek pro osmáky jsou zhotovené ze dřeva. Jedná se o dřevěné bedničky různých velikostí a tvarů, které mají obvykle celou jednu stranu z pletiva, perforovaného plechu apod. Nejvhodnější jsou konstrukce s jednou stranou zkosenou, na kterou použijeme právě některý ze vzdušných materiálů. Pak nehrozí, že by na poště či nádraží mohlo dojít k naskládání balíků na přepravku a tím k udušení . Výhodou dřevěných přepravek je jejich ta výroba, schopnost udržovat dokonalé mikroklima a jejich bezpečnost pro osmáky. Nevýhodou je mírně vyšší váha, horší možnost dezinfekce a také jejich nižší životnost oproti kovovým . Pokud však v nich nebudeme osmáky držet déle než na transport, vydrží nám jistě i osmáčích generací.

..

Zpět