Průkaz původu osmáka degu

Co je Průkaz o původu osmáka?

Jedná se o zjednodušenou obdobu průkazů původu, které mají třeba psi, ale Průkaz o původu osmáka byl navržen několika chovateli osmáků za jiným účelem než je třeba šlechtění druhu.

Proč vůbec osmák potřebuje Průkaz o původu?

Jistě víte, že z genetických důvodu není vůbec dobré, aby rodiče většiny zvířat byli příbuzní. Potomci příbuzných zvířat mohou mít závažné zdravotní problémy, a to se obzvláště týká osmáků degu. Osmák degu se v zahraničí využívá jako pokusné zvíře pro výzkum léčby cukrovky, a to z toho důvodu, že cukrovku při nevhodné stravě lehce získá. Cukrovka se často dědí a pravděpodobnost výskytu nemoci se vysoce zvyšuje v případě potomků příbuzných osmáků. Jedním z příznaků cukrovky je např. šedý zákal, který se ale vyskytuje i samostatně a také se snadno dědí (často jej má i mládě příbuzných rodičů, který ho sami neměli). Cukrovka, šedý zákal i další problémy se zatím u osmáků bohužel vyskytují poměrně často.

Průkaz původu osmáka degu

Hlavním cílem Průkazu o původu osmáka je, aby osmáci za pár let byli celkově zdravější, než dnes a dožívali se vyššího věku.

Proto je třeba, aby:

Zde si ho můžete stáhnout. Vytiskněte si ho nejlépe oboustranně.

Zde kliknout

Nebo pokud chcete mít průkaz i orazítkovaný, tak se odkažte kliknutím Zde.

Zpět