Kokcidiózy | Helmintóza | Toxoplasmóza

Kokcidiózy

Původcem tohoto onemocnění jsou prvoci, kteří mohou žít ve střevě osmáků, aniž by způsobovali zdravotní komplikace. Při jejich přemnožení (následkem nevyhovujících hygienických podmínek, stresu, špatné výživy apod.) však spolu s bakteriemi mohou způsobit zánět žaludku a střev. Osmáci trpí nechutenstvím, průjmem, srst je naježená a matná. Léčbu stanoví veterinární lékař. Nejlepší prevencí je dokonalá hygiena ubikace osmáků. Preventivně působí rovněž vyvážená výživa s dostatkem vitaminu C. V některých (u nás na trhu dostupných) granulích pro králíky, které osmákům přidáváme, jsou obsažena kokcidiostatika - tj. látky, které brání přílišnému pomnožení kokcidií v těle zvířete.

Helmintóza (začervení)

Začervení se projevuje trávicími obtížemi - průjmem, hubnutím a špatnou kvalitou srsti. Léčbu i diagnózu stanoví veterinární lékař. U osmáků získaných u chovatelů nepřicházejí helmintózy pffliš v úvahu, neboť se jedná o zvířata již několik generací žijící v zajetí. Teoreticky by bylo možné setkat se s těmito obtížemi u zvířat z odchytu.

Toxoplasmóza

Toto onemocnění vyvolává kokcidie Toxoplasma gondii. Základním zdrojem šíření nákazy jsou kočky, v jejichž střevní výstelce probíhá úplný vývojový cyklus tohoto parazita (vývoj je velmi složitý a může se uskutečnit pouze u kočkovitých šelem). Dalo by se říci, že v našich podmínkách jsou kočky jediným specifickým a definitivním hostitelem, ostatní teplokrevní živočichové jsou ve své podstatě pouze mezihostiteli (nespecifickými hostiteli). Infekce se ve většině případů téměř neprojeví (tzv. latentní průběh). Akutní projevy toxoplasmosy se někdy mohou také vyskytnout.

  • -mezi typické příznaky patří nechutenství, apatie, průjmy, které vedou ke značné vyhublosti zvířete. Někdy může docházet k nervovým příznakům.
  • -křečím, zaklánění hlavy, pohyby se mohou stát nekoordinovné.

U březích samic může toxoplasmóza vyvolat potrat, narození mrtvých nebo neživotaschopných mláďat. Správné určení nemoci by vždy měl provést veterinární lékař, který by zároveň měl navrhnout vhodný postup léčení. Důležitou prevencí tohoto onemocnění je nezkrmování trávy z míst, kde předpokládáme pohyb koček.

Zpět