Do čeho podávat krmivo | Napájení osmáků

JAK SPRÁVNĚ KRMIT?

Jak často krmit?

Osmáky krmíme denně, nejlépe dvakrát - ráno a večer. Je vhodné, zvolíme-li pro krmení přibližně stejný čas - např. pravidelně kolem osmé hodiny ráno a odpoledne třeba kolem páté. Osmáci si na režim brzy přivyknou a je to pro ně jistý opěrný bod. Také je dobré, podáváme-li při krmení vždy určený typ stravy. Ráno můžeme dávat šťavnaté krmivo (pampelišky, mrkev apod.), odpoledne seno a jadrná krmiva. Systém závisí na našem výběru, je však vhodné dodržovat přibližně stále stejný postup. Opět totiž dává zvířatům jistý „zvyk", který je pro ně poměrně důležitý. Neměli bychom proto, pokud je to možné, zaběhlé zvyky příliš měnit.

..

Do čeho podávat krmivo?

Obecně lze říci, že osmáci nepotřebují speciální krmítka či jesle na seno. Předložené seno okamžitě začnou ukládat na „hnízdo" a postupně jej konzumují, či upravují na menší kousky. V zásobníku rozhodně nenechají ani stéblo bez povšimnutí a následného vytažení. Na jadrná krmiva (zrniny a olejniny) můžeme použít těžkou kameninovou misku. Osmáci nejprve vyberou chutnější kousky, postupně i ty, které mají méně rádi. Zbytek obvykle roznosí po ubikaci a zahrabou do podestýlky. Zcela bez obav proto můžeme krmivo nasypat volně na dno, zvířata si jej dokážou bez problémů najít. Na trhu jsou běžně k dostání i zásobníková krmítka, podobná jako se používají např. pro andulky a korely. Můžeme je samozřejmě využívat, je však třeba počítat se dvěma problémy. Tato krmítka jsou zhotovena z plastů a jejich trvanlivost není proto nijak dlouhá. Druhý, podstatně závažnější, problém je v tom, že osmáci při své žravosti zkonzumují z těchto typů krmítek podstatně více krmiva než opravdu potřebují. Přednostně vyberou chutnější kousky (např. slunečnici), nakonec nechají granule a zrní. Proto tato krmítka nelze doporučit k běžnému používání. Ve svém důsledku by totiž vedlo k tloustnutí zvířat a lim i zdravotním problémům. Naopak své opodstatnění mají, potřebujeme-li na kratší čas odjet. V takovém případě jsou samozřejmě vhodným řešením, nemusíme nikoho žádat o to, aby se o zvířata po dobu naší nepřítomnosti staral.

..

Napájení osmáků

Osmáci degu pocházejí z Jižní Ameriky, ze suchých oblastí. Ve volné přírodě je jejich potřeba vody hrazena především potravou a částečně ranní rosou. Mnohdy musí přežít zcela bez vody. Z toho je zřejmé, že potřeba vody osmáků je dosti malá. Muže se stát, že při nabídce dostatečného množství šťavnaté potravy osmáci vůbec pít nebudou. Přesto nesmíme na přístup k vodě zapomínat a pravidelně doplňovat napáječku čerstvou vodou. Zvířata více pijí při vyšších letních teplotách a především to platí pro kojící samice s mláďaty. Těm by rozhodně voda chybět neměla. K napájení používáme běžnou vodu, kterou pijeme my. Občas je možné přilepšit osmákům např. rajčatovou nebo jinou zeleninovou šťávou. Musíme se ale ujistit, že není přislazovaná. Někteří osmáci tyto šťávy rádi přijímají a můžeme je použít jako pamlsek.

Zpět