Napáječka | Misky | Podestýlka | Vybavení pro šplh | Úkryty

Napáječky

K základnímu vybavení patří samozřejmě napáječka. Naprosto nevhodné jsou misky na vodu. Osmáci rádi hrabou, miska by byla neustále znečištěná a plná podestýlky. Odpařující se voda by také zhoršovala mikroklima v ubikaci, proto vždy u osmáků používáme některý z typů napáječek. Vybíráme především podle druhu ubikace. Napáječku volíme buď celoskleněnou, kterou pak můžeme celou umístit do vitríny, nebo plastovou s kovovým ventilem, kterou zvenku prostrčíme mezi dráty klece tak, aby se ke zvířatům dostal pouze napájecí ventilek.

Napáječky

Misky na krmivo

Miska na krmivo není nutná, osmáci totiž stejně její obsah brzy rozmístí po celé ubikaci, případné vybrané kousky (např. ořechy) zahrabou do podestýlky. Pokud však chceme misku používat, volíme těžkou, kameninovou mističku, kterou osmáci nepřevrhnou a nerozhryžou.

Miska na písek

Podobně jako činčily mají i osmáci jednu zvláštnost - velmi rádi využívají tzv. písečné koupele. Pokud jim vložíme do ubikace misku s jemným pískem, budou předvádět téměř akrobatické kousky (válejí sudy, dělají kotrmelce), jen aby ani kousek srsti nezůstal bez prachového pokryvu. Tato činnost má funkci hygienickou, udržuje v dokonalé formě srst tak, aby neztrácela své tepelně izolační vlastnosti. Pro písečnou lázeň se nejlépe hodí větší kameninová miska, kterou naplníme (postačuje půl až jeden centimetr) pískem pro činčily. Ten koupíme bez větších obtíží ve specializovaných prodejnách. Misku nenecháváme v ubikaci trvale, postačuje asi na hodinu dvakrát týdně vložit misku do klece. Nikdy nepoužíváme jiný písek než ten určený pro činčily. Mohli bychom způsobit osmákům zdravotní komplikace, ekzémy apod. V některém písku mohou být obsaženy škodlivé látky, které pohledem nezjistíme. Nikdy také zvířatům nepředkládáme mořský písek. Obsahuje velké množství solí, které by rovněž mohly způsobit zdravotní obtíže.

Podestýlka

Dno klece nebo voliéry je nutné vystlat vhodným materiálem, který by osmákům vyhovoval, a přitom dobře přijímal vlhkost. Nejčastějí se jako podestýlka používají hobliny, které koupíme v ochodech pro zvířata. Pokud chceme používat hobliny přímo od truhláře, měli bychom je raději kontrolovat, jestli neobsahují nežádoucí předměty (kovové matičky, hřebíčky apod.). Piliny na podestýlku vhodné nejsou, jsou příliš prašné a mohly by způsobit osmákům podráždění očí. Sláma se jako podestýlka pro drobné hlodavce příliš nepoužívá. V některých prodejnách však můžeme zakoupit speciálně upravenou slámovou podestýlku, slárna je v ní upravena řezáním, lisováním a je obohacena o éterické oleje. Tato podestýlka je pro osmáky vhodná - dobře saje vlhkost, nezapáchá a zvířata si s ní velmi ráda vystýlají pelíšek. Další výhodou je to, že použitou podestýlku můžeme uplatnit na zahradě jako kvalitní hnojivo. V poslední době se stále častěji používá kukuřičná podestýlka. Ta má velkou výhodu v tom, že je téměř bezprašná. Jako podestýlku můžeme použít i některé typy kočkolitů, měli bychom vždy volit neparfémovaný druh. U těchto podestýlek musíme počítat s vyšší finanční náročností. Podestýlku vyměňujeme podle počtu zvířat a velikosti ubikace nejméně jednou za čtrnáct dní, raději však jednou týdně. Starou podestýlku odstraníme, dno vymyjeme a po vyschnutí vysteleme novou, čistou podestýlku.

Podestýlka - piliny

Vybavení pro šplh

Základem vitríny je dostatečné množství větví, po kterých osmáci rádi šplhají. Mezi větve, ale i třeba ke stěnám je vhodné umístit několik odpočívacích prkének. Samozřejmě jejich tvar přizpůsobíme celkovému charakteru interiéru - nebudeme do téměř přírodního prostředí plného stromových větví i s kůrou dávat prkénka přesného čtvercového či obdélníkového tvaru, vhodnější jsou různé nepravidelné trojúhelníky, kosodélníky apod. Na nich osmáci rádi spí a pozorují z nich svoje okolí. Dřevo k tomuto účelu použijeme přírodní, bez povrchové úpravy barvou, lakem apod., aby se zvířata při ohryzávání neotrávila. Radost uděláme osmákům i žebříčkem. Ten, který se prodává pro křečky, není pro osmáky úplně nejvhodnější, jednotlivé příčky jsou dost blízko u sebe a tyto žebříčky bývají pro osmáky zbytečně krátké. Použít je ale samozřejmě můžeme. Pokud jsou však zhotoveny z plastu, jejich životnost nebude příliš dlouhá. Chceme-li doplnit osmákům „šplhací náčiní", můžeme použít bambusovou rohož, tedy pouze její část. Tu zavěsíme k jedné stěně vitríny, osmáci ji rádi využijí. Především pak ve skleněných akváriích je tato rohož velmi vhodná, protože nahrazuje každodenní šplhání po drátech klece, které osmáci s oblibou provozují.

Úkryty na spaní i odpočinek

Jako úkryty můžeme použít dřevěné domečky, stromové dutiny apod. Domečky musí být velké, aby se do nich vešla všechna zvířata , která ve vitríně žijí. I když dáme možnosti úkrytů několik, obvykle budou všechna zvířata spát v jediném z nich. Domečky můžeme koupit v obchodech nebo si je poměrně snadno s zhotovit sami z překližky či dřeva. Tyto úkryty osmáci využívají především k nočnímu spánku, přes den odpočívají převážně na místech (odpočívací prkénka), které jim umožňují lepší přehled po okolí. Dřevěné jí omezenou životnost, přibližně je 1x ročně musíme vyměnit, protože je osmáci rozkoušou. Plastové domečky, které jsou často nabízeny v chovatelských prodejnách nejsou příliš vhodné-osmácií je velmi rychle prokoušou a trosky nepůsobí ve vitríně příliš hezky. Jako úkryty můžeme použít i betonové skalky a dutiny,které také bývají v obchodech nabízeny. Působí poměrně přírodním dojmem a hodí se do většiny vitrín . Jejich životnost je velká, jsou prakticky nezničitelné. Dají se poměrně dobře čistit a dezinfikovat-i to je jejich výhoda. Hračky pro osmáky Hračky speciálně pro osmáky se zatím v obchodech nevyskytuje. Poměrně vhodnou náhradou jsou různé hračky pro křečky. Osmáci velmi rádi využívají kolotoč -je však nutné dobře vybírat kolotoč dostatečné velikosti a především pak typ, který je zhotovený převážně z kovových dílů. Dobře použitelné jsou duté dřevěné koule s otvory, dřevěné válečky apod. Je třeba vždy vybírat tak, aby velikost hračky osmákům vyhovovala a zvířata se při hraní v ní nemohla zranit.

Zpět