Čím krmit březí samičku | Krmení v období chovu mláďat

Hlavní zásady správné výživy

Základem péče o zvíře je přece to, aby dobře prospívalo, a to při nevhodné stravě nebude. Dožívají-li se osmáci ve volné přírodě až 15 let, v zajetí se jen výjimečné setkáme se zvířetem starším než 7 roků. A to je způsobeno především nevhodnou stravou, která ve svém důsledku zkracuje zvířatům život.

Samička s mláďátkama

Čím krmit březí samičku

V době březosti samičky je třeba počítat s mírnými změnami v přijímání potravy. První třetinu březosti (tedy od l. přibližně do 26. dne) jsou nároky na krmivo stejné jako v jinou dobu. Březost nelze zatím běžným způsobem určit. V druhé třetině březosti (asi od 27. do 58. dne) začíná samička přijímat potravy více, v této době se zvyšují především nároky na množství potravy. Dáváme proto asi o třetinu krmiva více. V poslední fázi březosti (od 59. dne do porodu) mírně klesá spotřeba krmiva. V této době musíme klást důraz především na vyšší podíl kvalitnějších a snadno využitelných krmiv. Přidáváme proto více koncentrovaných živin (zrnin a olejnin). Příjem objemných krmiv (sena) se v této době snižuje. Po celou dobu březosti dbáme na podávání pouze kvalitních krmiv, vyhýbáme se zapařeným nebo namrzlým krmivům, která mohou způsobit vážné zdravotní komplikace. Zvláštní pozornost je třeba věnovat jadrným krmivům - při jakémkoli podezření na plíseň je vyřazujeme. Plísně s sebou přinášejí velmi nebezpečné mykotoxiny, jejichž zkrmování vede k vážným poruchám zdraví. Nebezpečné jsou i žluklé potraviny. Ke žluknutí dochází především u krmiv s vysokým podílem tuků - u olejnatých semen a ořechů - především při vyšších skladovacích teplotách. Rovněž krmení takto znehodnocených plodin vede k vážným zdravotním komplikacím. Důležité je, abychom se i v době březosti vyvarovali přílišného překrmování samičky. To by mohlo způsobit neúměrnou velikost novorozených mláďat a s tím spojené porodní obtíže. V domácím chovu se často objevují vážné porodní komplikace spojené právě s nevhodným složením krmné dávky březí samičky. Především u přetučnělých zvířat (a těch je opravdu dost) se velmi často setkáváme s porodními toxikózami a minerálními disbalancemi. Podobným potížím lze předcházet opravdu pouze vyrovnaným složením krmné dávky a dostatkem pohybu. Podobné poruchy totiž mohou končit smrtí samičky a tím obvykle i úhynem sajících mláďat.

Mláďátka

Krmení v období chovu mláďat

Krmení v tomto období se zásadně neliší od krmení v období březosti. Opět zvýšenou měrou dbáme na nezávadnost předkládaných krmiv a jejich dostatečnou pestrost. V době kojení je vyšší spotřeba především šťavnatých krmiv -v letním období především pampeliškového listí a trávy, v zimě zeleniny. K dispozici by měl být především dostatek čerstvé vody a sena. Jadrným krmivem v tomto období nemusíme tolik šetřit, můžeme jej ukládat i do zásobníkových krmítek. Abychom měli jistotu, že má samička dostatek všech důležitých minerálních látek, je vhodné v tomto období použít minerální blok pro hlodavce, který zavěsíme na dostupné místo do voliéry. Je to rozhodně lepší, nežli přimíchávat do krmiva vitaminové a minerální preparáty. Tímto způsobem si totiž samička v případě potřeby doplní jídelníček podle „vlastního uvážení" a nehrozí popadne předávkování. Mláďata zhruba v jednom týdnu života začínají „ochutnávat" pevnou stravu. Ve čtrnácti dnech života se již běžně přikrmují a přibližně po měsíci až šesti týdnech přecházejí zcela na stravu dospělých osmáků. V této době je již můžeme bez obav odstavit a oddělit od matky.

Zpět